Dieta planetarna: fleksitarianizm

W DANONE wiemy, że sposób, w jaki produkujemy żywność i zarządzamy nią (system żywnościowy) oraz sposób, w jaki odżywiamy się (nasza dieta) muszą zmienić się w kierunku bardziej zrównoważonych wzorców, abyśmy mogli zachować naturalne zasoby naszej planety i jednocześnie stawić czoła wyzwaniu wyżywienia 10 miliardów ludzi w 2050 roku. Jednym z rozwiązań jest promocja tzw. diety planetarnej, czyli fleksitariańskiej.

Kierunek: roślinny

Zróżnicowana i zbilansowana dieta pomaga zaspokoić nie tylko potrzeby żywieniowe. Produkcja żywności ma znaczący wpływ na postępujące zmiany klimatu. Do powstawania dużej ilości gazów cieplarnianych przyczynia się m.in. intensyfikacja produkcji rolnej. Problemem są także malejące zasoby wody słodkiej. Wzorce żywieniowe, które pomagają planecie i ludziom rozwijać się, stają się coraz bardziej popularne. Charakteryzują się bogactwem w rośliny, są zróżnicowane i wystarczająco elastyczne, aby odpowiadać potrzebom i preferencjom smakowym ludzi, jednocześnie odzwierciedlając ich priorytety zdrowotne i środowiskowe, a także kulturalne.

Według pracy grupy 37 naukowców wchodzących w skład komisji The EAT – Lancet Commission on Food, Planet, Health. dieta, łącząca smak i przyjemność jedzenia z troską o kondycje naszej planety, jest możliwa. Opracowali oni zasady tzw. diety planetarnej. Jej założeniem jest m.in., by jeść o ponad połowę mniej mięsa (przede wszystkim czerwonego), ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych, które znajdziemy głównie w produktach odzwierzęcych, a także zmniejszyć ilość cukru w diecie. Rekomendowane jest uzupełnienie codziennej diety o produkty roślinne, takie jak napoje roślinne, w tym także roślinne tłuszcze, a także nasiona. Zgodnie z zaleceniami źródłem białka mogą być natomiast rośliny strączkowe oraz orzechy. Oczywiście w diecie muszą znaleźć się także warzywa i owoce. Ich rola w diecie jest ogromna i to one powinny stanowić podstawę do przygotowania naszych posiłków.

Fleksitarianizm jest jedną z możliwości przejścia na bardziej zrównoważoną dietę, dobrą dla naszej planety. Obejmuje on wiele produktów pochodzenia roślinnego - takich jak owoce i warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy - oraz umiarkowane spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, z uznanym miejscem na wysokiej jakości pożywny nabiał.

P144

Chociaż dieta fleksitariańska jest młodym modelem żywieniowym, fachowo opisanym kilka lat temu, to idea ograniczenia spożycia mięsa i jego przetworów na rzecz produktów roślinnych jest znana od bardzo dawna, racjonalna i znajduje swoje uzasadnienie w badaniach naukowych.

Zalety diety fleksitariańskiej – dobre dla Ciebie i dla planety

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje na kilka kluczowych zalet wynikających ze stosowania diety fleksitariańskiej:

  • Zmniejszenie konsumpcji mięsa, szczególnie czerwonego, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób dietozależnych. Jak wynika z raportu Planeta. Zdrowie. Przyszłość aż 12 mln Polaków cierpi na choroby dietozależne, a niewłaściwe odżywianie powoduje 80 chorób.

 

 

  • Zwiększona konsumpcja roślin strączkowych powoduje większą ilość błonnika pokarmowego w naszych posiłkach, co przekłada się nie tylko na większą sytość posiłków, ale również lepszą pracę przewodu pokarmowego czy prawidłowe ciśnienie tętnicze.
  • Odpowiednio zbilansowana dieta jest odpowiednia dla wszystkich – kobiet w ciąży, dzieci czy osób starszych. Jest również odpowiednia dla pacjentów zmagających się z różnymi jednostkami chorobowymi.
  • Dzięki m.in. zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, dieta ta korzystanie wpływa nie tylko na zdrowie ludzi, ale również na środowisko naturalne.

Dodatkowo, dieta ta może wpływać pozytywnie na redukcję masy ciała, a dzięki temu, że charakteryzuje się minimalnymi ograniczeniami i jest łatwa w stosowaniu na co dzień, łatwo w niej wytrwać… na zawsze. W porównaniu do restrykcyjnych diet wegańskich w przypadku elastycznego wegetarianizmu zdecydowanie rzadziej dochodzi do niedoborów pokarmowych.

Jako konsumenci wszyscy mamy moc wpływania na nasze zdrowie i zdrowie naszej planety. Za każdym razem, gdy decydując o tym, co zjemy lub wypijemy, sięgamy po wartościowe, tworzone w sposób zrównoważony, produkty – wybieramy też zdrowszy świat!

Aktualności