DANONE One Planet. One Health aktualności logo

Już ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania

Dziś po raz ósmy szkoły podstawowe w całej Polsce przygotowywały zdrowe posiłki w ramach 8 listopada - Dnia Śniadanie Daje Moc. W obchodach, jak co roku, brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3. Wspólnemu przygotowywaniu zdrowych śniadaniowych smakołyków towarzyszyły w wielu szkołach występy artystyczne, konkursy czy wykłady specjalistów w kwestii żywienia.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Niestety, nadal część uczniów nie jada pierwszego i drugiego śniadania. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka już od 12 lat pomaga przeciwdziałać niedożywieniu jakościowemu dzieci w Polsce, propagując wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i podkreślając rolę śniadania w diecie dziecka.

12 zasad dla uczniów

Jak co roku, szkoły uczestniczące w projekcie wykazały się niesamowitą inwencją! Dzieci od początku VIII edycji utrwalały wiedzę o 12 zasadach zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka, realizując specjalnie przygotowane scenariusze lekcji. Teoria to jednak za mało, by wciągnąć uczniów w program.

W ramach programu przewidziane były w szkołach różne aktywności, m.in. samodzielne przygotowywanie swojego ulubionego dania spośród produktów ułożonych w kolorowe wyspy, quizy, doświadczenia naukowe, wycieczki edukacyjne, występy artystyczne i wystawy plastyczne.

Właśnie 8 listopada wszystkie dzieci mają niesamowitą szansę sprawdzić w praktyce 12 zasad zdrowego odżywiania. O czym one przypominają uczniom?

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. 2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości. 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem. 4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę. 5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się. 6. Mięso, jaja czy ryby - możesz wybierać. 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki. 8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony. 9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie. 10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem. 11. Dobrą wodą gaś pragnienie. 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia przekonuje: „Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są w okresie bardzo intensywnego rozwoju i wzrostu. To szczególnie ważne, aby każdego dnia otrzymywały odpowiednią ilość składników odżywczych, które pozwalają im dobrze funkcjonować w szkole. 12 zasad zdrowego odżywiania to taka cenna i łatwa do przyswojenia pigułka wiedzy, którą warto powiesić w sali szkolnej i na lodówce w domu.”

  1. Posiłki kolacyjne dla dzieci powinny być lekkostrawne, smaczne, urozmaicone, spożyte co najmniej 1 - 2 godziny przed snem. Organizm dziecka, w tym przewód pokarmowy powinien w nocy odpoczywać, co zapewnia dziecku spokojny sen oraz lepsze łaknienie przed śniadaniem. Błędami często popełnianym przez rodziców jest podawanie dzieciom słodzonych napojów przed snem - często nawet po myciu zębów, późne lub zbyt obfite posiłki.
  2. Około 80% masy ciała dziecka stanowi woda. Woda jest dostarczana do organizmu dziecka wraz ze spożywanymi posiłkami. Część wody powstaje w organizmie na skutek przemian metabolicznych. O ilości wody, którą należy wypić informuje pragnienie. Aby zaspokoić pragnienie dziecko ma do wyboru wodę, soki, napoje, napary. Wraz ze słodzonymi napojami do organizmu dziecka dostarczane są różne substancje dodatkowe: środki konserwujące, barwniki, sztuczne środki słodzące, aromaty oraz cukry proste, czyli dodatkowe kalorie. Dlatego nie powinny być one podstawowym sposobem gaszenia pragnienia dzieci. Picie nadmiernej ilości słodkich napojów może powodować zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (substancje dodatkowe), nadmierne przyrosty masy ciała (cukier), działać szkodliwie na szkliwo, obniżać łaknienie. Zachęcanie dzieci do picia dobrej jakościowo wody to inwestycja w zdrowie.
  3. Przestrzeganie zasad higieny spożywania posiłku powinno odbywać się od momentu, kiedy dziecko próbuje samodzielnie jeść. Przypominanie uczniom o czystych rękach przed rozpoczynaniem jedzenia, nie jest pozbawione podstaw. Zanim dziecko trafiło do szkoły opiekunowie, przedszkolanki a także rodzice decydowali o rozpoczęciu posiłku i przypominali o konieczności umycia rąk. W szkole i na podwórku uczeń staje się bardziej samodzielny. Kiedy jest głodny zjada przygotowane śniadanie, sięga po butelkę z piciem. Przygotowany do szkoły posiłek może zostać zanieczyszczony przez drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się na brudnych rękach dziecka. Przez kontakt brudnych rąk z jedzeniem można wprowadzić do organizmu bakterie i wirusy chorobotwórcze takie jak salmonella i shigella. Tą drogą wnikają też do organizmu wirusy żółtaczki typu A, wirusy Rota, wirus cytomegalii, lamblia intestinalis czy toksoplazma gondi. Dziecko powinno wiedzieć, że niedopuszczalne jest picie z jednej butelki przez kilka osób. Podzielenie się posiłkiem polega na oddzieleniu fragmentu kanapki czy jabłka czystymi rękami, a nie na odgryzaniu kęsów ze śniadania rówieśnika.

Zasada ta nie ma charakteru obligatoryjnego. Ma uświadomić rodzicom, że wykorzystanie energii i składników odżywczych z całodziennej racji pokarmowej jest najlepsze wtedy, jeśli zostanie ona podzielona na kilka posiłków, a nie dostarczona jednorazowo. Do przewodu pokarmowego dostarczane jest pożywienie, które trawione, zaspokaja głód. Po wchłonięciu i "zużyciu" energii z posiłku należy spożyć następny. Wtedy organizm "na bieżąco" wykorzystuje dostawy z zewnątrz, nie musi gromadzić zapasów, a zjadane pokarmy gwarantują właściwą pracę przewodu pokarmowego i całego organizmu. Ustalona liczba posiłków ma na celu także zapobieganie innemu niekorzystnemu zjawisku, jakim jest pojadanie. Mówimy o nim wtedy, gdy dziecko między posiłkami sięga po jedzenie lub picie. Zwykle są to słodycze, przekąski, słodkie napoje. Ich łączna wartość energetyczna często jest wyższa niż normalnego posiłku. Pojadanie znosi uczucie głodu, daje przyjemne wrażenia smakowe i powoduje wykluczenie z codziennego jadłospisu pełnowartościowych potraw. W modelu prawidłowego żywienia dzieci w wieku szkolnym zaleca się trzy posiłki większe i dwa mniejsze. Wartość kaloryczna posiłków w całodziennej racji pokarmowej powinna wynosić: śniadanie 25%, drugie śniadanie do szkoły 10%, obiad 30%, podwieczorek 10%, kolacja 25%.

Zgłoś śniadaniowy reportaż!

W programie jest już 8 690 szkół w Polsce! Na najbardziej zaangażowane podstawówki czekają już niebawem atrakcyjne nagrody – wystarczy, że między 9 listopadem a 9 grudnia prześlą reportaż śniadaniowy z obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc. Laureatów konkursu poznamy w styczniu!

Aktualności