Nasz wpływ
Zdrowie ludzi i równowaga planety stanowią wspólny ekosystem, w którym jeden element nie może funkcjonować bez drugiego. Każdy z nas ma tylko jedno zdrowie, żyjemy na jednej planecie, dlatego dbanie o te dwa obszary postrzegamy jako strategiczną rolę grupy spółek DANONE.
Poznaj nasz najnowszy raport wpływu za 2022 r.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie możemy narzucać ludziom ani tego, co powinni jeść i pić, ani jak powinni gotować. Możemy ich za to zachęcić do dokonywania prawidłowych wyborów żywieniowych i pomóc zrozumieć konsekwencje tych niewłaściwych.
Nasze wybory dotyczące jedzenia i picia mają bowiem wpływ na nasze zdrowie, zdrowie całych społeczności, a także na kondycję planety. Zdrowe ciało potrzebuje wartościowej żywności. Wierzymy, że promując właściwe odżywianie i stawiając na edukację żywieniową społeczeństwa wpływamy na zdrowszą przyszłość.
Możemy również zadbać o pacjentów oraz ich bliskich, poprzez dostarczanie im najlepszych i kompleksowych rozwiązań w zakresie żywienia w chorobie.
1000 pierwszych dni
1000 pierwszych dni życia dziecka, czyli od poczęcia przez pierwsze lata to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu organizmu.
W tym okresie intensywnie rozwija się jego mózg, kształtuje się układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy, programuje się metabolizm, a także kształtują się nawyki żywieniowe.
Poprzez zadbanie o prawidłowe żywienie – dietę bogatą w wartościowe produkty w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, wywieramy długotrwały wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości.
Regularnie dzielimy się wiedzą na temat roli prawidłowego żywienia w trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Przekazujemy rodzicom najmłodszych dzieci informacje i wskazówki dotyczącego zasad zdrowego żywienia i wyboru pokarmów, a także podpowiadamy, jakich błędów unikać, aby zapewnić dzieciom zdrowie i zrównoważony rozwój. Program Fundacji NUTRICIA „1000 pierwszych dni dla zdrowia” jest realizowany w koalicji z partnerami, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Po stronie natury
Woda jest jednym z zasobów naturalnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Żeby w przyszłości każdy miał do niej dostęp, już dziś chronimy jej zasoby.
Wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę, że w zachowaniu i oczyszczaniu wody bardzo ważną funkcję pełnią drzewa i rośliny, które ułatwiają jej gromadzenie w glebie. Skupiska drzew i rośliny utrzymują w równowadze ekologicznej rzeki oraz zachowują przepływ biologiczny, który zapewnia przeżycie całemu ekosystemowi. Dzięki tej równowadze możliwe jest niezaburzone pozyskiwanie wody do celów spożywczych. Dlatego, aby przyszłe pokolenia mogły korzystać z zasobów naturalnych, już dziś trzeba zadbać o te zasoby oraz o kondycję planety.
W ramach programu „Po stronie natury” działamy na rzecz przyrody i angażujemy Polaków do wspólnego dbania o środowisko naturalne. Do tej pory razem z partnerami posadziliśmy ponad 8 milionów drzew, odnowiliśmy 1150 km górskich szlaków i wsparliśmy 133 lokalne inicjatywy ekologiczne.
Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą
Żywienie medyczne powinno stanowić integralny element opieki nad osobami przewlekle chorymi. Statystyki pokazują, jak ogromna jest potrzeba edukacji i budowania świadomości na temat roli wsparcia żywieniowego w procesie leczenia1.
Kampania edukacyjna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, zainicjowana w 2016 roku przez Nutricia, ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Pierwsza edycja była poświęcona pacjentom onkologicznym, a kolejne zostały rozwinięte o działania dotyczące chorób neurologicznych oraz tematykę żywienia dojelitowego przez specjalny dostęp do przewodu pokarmowego (bezpośrednio do żołądka lub jelita). Od 2018 roku inicjatywa obejmuje także aktywności skierowane do opiekunów osób chorych. W ramach tegorocznej edycji powstała Karta Praw Opiekuna. To pierwsza w Polsce karta, zawierająca skondensowany zbiór najważniejszych praw przysługujących opiekunom osób chorych, opracowana przez eksperta Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej prof. nadzw. dr hab. Dorotę Karkowską, radcę prawnego. Kampanię wspiera wiele towarzystw naukowych i organizacji pacjentów.
1www.onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2
Mamo, tato, wolę wodę!
W łącznej dziennej ilości płynów spożywanych przez dzieci, woda powinna stanowić 60-80%1. Niestety, polskie dzieci piją za mało wody i chętniej sięgają po słodzone napoje czy soki.
Problemem jest nie tylko jakość spożywanych przez dzieci płynów, ale też ich ilość: ponad 50% dzieci i nastolatków w Polsce wypija mniej, niż powinno. Woda stanowi tylko jedną piątą wypijanych przez nie każdego dnia płynów. Resztę, czyli około pół litra, stanowią płyny zawierające cukier2.
Promujemy odpowiednie wybory żywieniowe na każdym etapie życia. W odpowiedzi na niedostateczne spożycie wody wśród dzieci, w 2009 roku stworzyliśmy program edukacyjny dla przedszkoli. Od pierwszej edycji partnerami merytorycznymi programu są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Celem Programu jest zachęcenie najmłodszych do picia wody i edukacja na temat jej znaczenia w życiu.
1 H. Woś i wsp., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież; standardy medyczne pediatria 2011 T. 8; 27–35
2 I. Guelinckx, 2015, Intake of water and beverages of children and adolescents in 13 countries, European Journal of Nutrition, Vol 54/2
Czym skorupka za młodu
W 2013 r. uznaliśmy, że w związku z niską świadomością młodych lekarzy na temat istoty żywienia w pierwszych latach życia, potrzebne są dedykowane im dodatkowe warsztaty związane z tym tematem.
Celem programu edukacyjnego „Czym skorupka za młodu” jest promocja i rozpowszechnianie najnowszej wiedzy z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci wśród młodych lekarzy specjalizujących się w pediatrii oraz studentów medycyny.
W ramach programu, w partnerstwie z Kliniką Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszeniem Zdrowe Pokolenia, organizujemy warsztaty żywieniowe oraz dystrybuujemy cykliczny newsletter dotyczący m.in. wartościowej żywności i diety najmłodszych.
Kwietne Łąki
Woda jest niesłychanie cennym zasobem, niezbędnym do funkcjonowania człowieka. Tymczasem zasoby wody, jakie posiada Polska, są 3 razy mniejsze niż europejska średnia1.
Tylko 13% naszych zasobów wodnych formuje się na terenie kraju, a realne zasoby wodne Polski w okresie suchym to rocznie zaledwie 250 m3 na osobę. Dlatego Żywiec Zdrój już w 2011 roku zainicjował projekt „Kwietne Łąki”. Celem inicjatywy jest ochrona siedlisk przyrodniczych i naturalnych zasobów wody w wybranych gminach w Beskidzie Żywieckim. Działania prowadzimy na wybranych terenach powiatu żywieckiego – szczególnie w obszarach górskich, które są naturalnymi „wieżami wodnymi” dla lokalnej populacji.
1 Pracownia Hydrologii i Gospodarki Wodnej, Zasoby Wodne, Uniwersytet Łódzki
Zobowiązanie środowiskowe
Jesteśmy przekonani, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego, dlatego będziemy działać na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce.
- Żywiec Zdrój wspólnie z partnerami będzie działać, by w 2025 roku osiągnąć powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce.
- Żywiec Zdrój w latach 2020, 2021 i 2022 zebrał i poddał recyklingowi taką sama ilość plastiku, jaką wprowadził na rynek.
- Żywiec Zdrój wspiera ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i będzie stopniowo zwiększać udział przetworzonego plastiku w swoich butelkach, jednocześnie pracując nad rozwiązaniami alternatywnymi dla plastikowych opakowań. Aktywnie wspieramy wprowadzenie systemu depozytowego w Polsce, bo wierzymy, że jest to warunek efektywnego gospodarowania odpadami opakowaniowymi, umożliwiający zamknięcie obiegu plastiku i pozyskanie cennego surowca do ponownego wykorzystania. System ten zostanie wprowadzony już w styczniu 2025 r.
DanEdu
Mleko pochodzi od krowy, a nie z kartonika - między innymi tego od ponad 10 lat uczymy najmłodszych w ramach programu edukacyjnego #DanEdu.
Dzięki wyjątkowym lekcjom prowadzonym w gospodarstwach rolników, z którymi współpracuje #Danone, maluchy dowiadują się m.in., jak wygląda praca w gospodarstwie mlecznym, jak powstaje mleko, a także, jak z tego surowca powstają nasze produkty. W projekcie mówimy też o zdrowych nawykach żywieniowych, segregacji i recyklingu oraz niemarnowaniu żywności. Od początku istnienia programu w realizowanych przez nas aktywnościach udział wzięło ponad 60 tys. dzieci.
W tym roku, w fabryce Danone w Bieruniu odbyła się pilotażowa wycieczka, podczas której przedszkolaki mogły zobaczyć m.in., jak wygląda produkcja ich ulubionych mlecznych przekąsek. DanEdu to też Jogurtowa Wioska Danone – stoisko z animacjami i grami edukacyjnymi, które obecne jest na wielu lokalnych wydarzeniach w regionach, gdzie prowadzimy naszą działalność.
Wolontariusze HOPE
Nasi pracownicy to ludzie z pasją, którzy swoimi działaniami dążą do tego, by zmieniać świat na lepszy. Docierają wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc i praca zgranej grupy. DANONE wspiera ich w tym, dzięki specjalnemu funduszowi projektów wolontariackich.
Z inicjatywy pracowników spółki Nutricia Polska, w 2010 roku powstał program wolontariatu pracowniczego HOPE (pierwsze litery angielskich nazw naszych wartości: Humanism, Openness, Proximity, Enthusiasm), w którym dziś biorą udział wszystkie spółki DANONE w Polsce. Dwa razy w roku – na wiosnę oraz przed świętami Bożego Narodzenia - organizujemy wewnętrzny konkurs grantowy, w ramach którego pracownicy zgłaszają swoje projekty społeczne, by otrzymać dofinansowanie na ich realizację. Naszym celem jest wsparcie społeczności lokalnej, promowanie właściwych nawyków żywieniowych i ochrona środowiska, a także dotarcie z radością tam, gdzie o nią najtrudniej. Program „Wolontariusze HOPE” ułatwia pracownikom niesienie dobra oraz daje możliwość spróbowania swoich sił w realizacji pozabiznesowych projektów.
Zobowiązanie wodne Żywiec Zdrój
Woda jest bezcennym zasobem, który należy wykorzystywać w sposób zrównoważony dla dobra środowiska i przyszłych pokoleń.
W związku z postępującym wpływem zmian klimatu zobowiązujemy się, że do 2030 r. pięciokrotnie zwiększymy ilość dotychczas odnawianych, dzięki naszym działaniom, zasobów wody. W ten sposób w 2030 r. w miejscach działania naszych zakładów rozlewniczych zwiększymy aż 2,5-krotnie dostępność wody dla lokalnych społeczności w tzw. zasobach dyspozycyjnych, czyli takich, z których można korzystać bez szkody dla środowiska.*
Żywiec Zdrój od dawna jest Po stronie natury. W realizacji tego zobowiązania skupimy się na
1. Opomiarowaniu wpływu na retencję wody 8 mln posadzonych przez nas drzew oraz 64 ha łąk wysokogórskich.
2. Uruchomieniu projektu retencyjnego „Kropla do kropli”, którego celem jest odtwarzanie mokradeł.
Już w 2025 roku przedstawimy pierwsze wyniki monitoringu, który będziemy prowadzić regularnie i publicznie – poprzez udostępnianie informacji o postępach prowadzonych projektów.
Kropla do Kropli - projekt odnowy mokradeł
Celem projektu „Kropla do kropli” prowadzonego we współpracy z Centrum Ochrony Mokradeł jest ponowne uwodnienie osuszonych torfowisk. Bo wiemy, jak ważna jest ich rola dla klimatu!
Woda to życie, a głównym atutem terenów podmokłych jest to, że zatrzymują wodę, regulując w ten sposób mikroklimat. Odnowa mokradeł pomaga zapobiegać coraz częstszym suszom oraz, spowalniając odpływ wody, zmniejszać ryzyko powodzi w dolnych częściach zlewni.
Obszary wodno-błotne to również doskonały filtr dla rzek. Zanikanie bagien i rozlewisk zlokalizowanych przy jeziorach czy rzekach zmniejsza ich zdolność do samooczyszczania. To proste: azotany i fosforany z nawożonych pól spływają bezpośrednio do rzek i jezior, zanieczyszczając je. Tymczasem mogłyby pozostać w okolicznych bagnach, w których zostałyby przefiltrowane i oczyszczone zanim dostałyby się do głębszych warstw wodonośnych..
Projekt „Kropla do kropli” realizowany pod nadzorem ekspertów z Centrum Ochrony Mokradeł ma na celu przywrócenie naturalnych funkcji torfowisk, czyli:
- zdolności do gromadzenia zasobów wodnych,
- ograniczenia emisji, a docelowo trwałego pochłaniania dwutlenku węgla,
- zachowania różnorodności biologicznej, bo mokradła to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Rewitalizację mokradeł rozpoczniemy na wytypowanych do projektu terenach woj. zachodniopomorskiego. Rozpoczynamy od osuszonych torfowisk na terenie gminy Mirosławiec. Ostateczny zakres działań będzie realizowany na podstawie studium wykonalności, za którego przygotowanie będą odpowiedzialni eksperci z Centrum Ochrony Mokradeł, w tym pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.
NASZE DZIAŁANIA I PROJEKTY
RAPORT WPŁYWU SPÓŁEK DANONE 2022. „RAZEM Do LEPSZEGO JUTRA"
Mimo wyzwań związanych z pandemią Covid-19, wybuchem wojny i inflacją, grupa spółek DANONE w Polsce zrealizowała strategię ESG w pełnym zakładanym zakresie i wygenerowała 3,6 mld zł wartości dodanej do polskiej gospodarki. Zaangażowanie we wsparcie społeczności lokalnych, upowszechnianie odpowiednich nawyków żywieniowych czy ambitne cele klimatyczne pozostają nadal wysoko na agendzie DANONE. Podsumowuje to najnowszy raport ESG grupy spółek DANONE, który powstał zgodnie z Global Reporting Initiative (GRI) - międzynarodowym standardem raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.
Przejdź do Raportu wpływu 2022 "Razem do lepszego jutra"
Raport spółek DANONE „PlanetA. Zdrowie. Przyszłość”
Zgodnie z wizją spółek DANONE, One Planet. One Health, mamy jedno zdrowie i jedną planetę. Powinniśmy dbać o oba te aspekty - to główny wniosek jaki wypływa z przygotowanej, pod opieką merytoryczną prof. Janusza Czapińskiego, analizy "Planeta. Zdrowie. Przyszłość".
Przejdź do Raportu "Planeta. Zdrowie. Przyszłość" na stronie