Margines na www 7

Grupa spółek DANONE wprowadza jogurty pitne i suplement diety pod marką Danacol.

Danacol zawiera sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu we krwi

Grupa spółek DANONE rozszerza ofertę, wprowadzając nowości, czyli jogurt pitny Danacol i suplement diety Danacol Plus, które dzięki zawartości steroli roślinnych obniżają poziom cholesterolu we krwi[1]. Jest to odpowiedź DANONE na ważną potrzebę społeczną, bo problem podwyższonego poziomu cholesterolu dotyczy 67% Polaków powyżej 20 r.ż2.

Grupa spółek DANONE oferuje produkty mleczne i pochodzenia roślinnego, wodę i napoje pod marką Żywiec Zdrój oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego marki Nutricia. Od teraz do tej rodziny dołącza marka Danacol. Działanie to wynika bezpośrednio z misji niesienia zdrowia przez żywność, która jest realizowana przez wszystkie spółki DANONE.

Wyzwanie społeczne

67% Polaków w wieku powyżej 20 r.ż. zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi[2], a jak wskazują eksperci, jest to jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych[3]. Grupa spółek DANONE, łącząc kompetencje produkującej asortyment mleczny i pochodzenia roślinnego spółki Danone oraz specjalizującej się w żywieniu specjalistycznym spółki Nutricia Polska, odpowiada na to wyzwanie, wprowadzając na rynek markę Danacol. Oferuje ona jogurt pitny Danacol, a także suplement diety Danacol Plus, zawierające sterole roślinne, których działanie obniżające poziom cholesterolu zostało potwierdzone badaniami naukowymi[4] i klinicznymi[5].

 – Chcąc oferować produkty na miarę potrzeb, stale obserwujemy rynek, monitorujemy potrzeby, ale także uważnie wsłuchujemy się w oczekiwania konsumentów. Żyjemy w świecie pełnym wyzwań, który sprzyja podejmowaniu innowacyjnych kroków. Zauważyliśmy, że dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia spółek Danone i Nutricia Polska, możemy zaoferować linię produktów do uzupełnienia diety w sterole roślinne, wspierające Polaków w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, a służenie pomocą w zdrowym odżywianiu naszych klientów jest zawsze motywujące. Wprowadzenie na rynek marki Danacol to także dowód, że w realizację łączącej wszystkie spółki DANONE misji niesienia zdrowia poprzez żywność, angażujemy się wyjątkowo mocno – mówi Paweł Piątek, dyrektor generalny grupy spółek DANONE.

 Wsparcie w obniżaniu poziomu cholesterolu

Cholesterol w naszym organizmie jest transportowany za pomocą kompleksów z białkami czyli tzw. lipoprotein, które możemy podzielić na dwa główne typy: lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) potocznie nazywane „złym” cholesterolem i te o wysokiej gęstości (HDL) nazywane „dobrym” cholesterolem. Do skutecznych metod walki z podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, czyli właśnie tego „złego”, eksperci zaliczają przede wszystkim modyfikację stylu życia, a w szczególności zastosowanie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Jak pokazują badania, wsparciem może być włączenie do codziennego jadłospisu produktów, które zawierają sterole roślinne[6],[7],[8]. Te naturalnie występujące w roślinach substancje, spożywane w odpowiednich ilościach, obniżają poziom cholesterolu we krwi poprzez ograniczanie jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym oraz zwiększanie jego wydalania z organizmu. Co ważne – organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie produkować steroli roślinnych i z tego względu muszą być one dostarczane z dietą.

To właśnie o te właściwości steroli roślinnych została oparta receptura produktów z linii Danacol: jogurtu pitnego Danacol oraz suplementu diety Danacol Plus w formie saszetek z żelem, co pozwala na ich wygodne spożywanie, w zależności od indywidualnych preferencji. Jedna butelka jogurtu pitnego Danacol (100 g) zawiera 1,6 g steroli roślinnych, dzięki czemu przy regularnym spożyciu pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi o nawet 10%, w zaledwie 3 tygodnie[9]. Produkt nie zawiera dodatku cukrów[10], dostępny jest w dwóch wariantach: o smaku klasycznym i o smaku truskawkowym. Z kolei suplement diety Danacol Plus, sprzedawany w aptekach, ma formę wygodnych saszetek z żelem o smaku owoców cytrusowych. Każda z nich zawiera 2,5 g steroli roślinnych oraz 0,33 mg tiaminy (witaminy B1), wspierającej prawidłowe funkcjonowanie serca[11].

Podwyższony poziom cholesterolu "nie boli", dlatego warto zacząć od wykonania lipidogramu, czyli badania określającego poziom poszczególnych lipidów we krwi, w tym cholesterolu całkowitego i LDL. Kluczowe jest również regularne monitorowanie tych wyników. Na co dzień warto wprowadzić dietę bogatą w błonnik – zwiększyć spożycie warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych – a także unikać tłuszczów zwierzęcych i tłuszczów trans, które występują głównie w żywności wysoko przetworzonej. Połączenie zdrowej diety z regularną aktywnością fizyczną pomoże w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi i utrzymaniu go na prawidłowym poziomie.

 

[1] Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Korzystny efekt występuje w przypadku spożywania 1,5–3 g steroli roślinnych dziennie.

[2] Pająk A i wsp. Changes in the prevalence, treatment, and control of hypercholesterolemia and other dyslipidemias over 10 years in Poland: the WOBASZ study. Pol Arch Med Wewn. 2016; 126 (9): 642-652 2. Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022. (red.) Wojtyniak B., Goryński P. NIZP PZH - PIB 2022.

[3]  Tamże.

[4] Maciej Banach i wsp. Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2021; 7: 113–222. Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach (…) 2019. Kardiologia Polska, 3/2020, 12-103

[5] N. Plana et al.Plant sterols and LDL goal attainment. Eur J Nutr (2008) 47:32–39).

[6] Sterole roślinne można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak: oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek), orzechy, nasiona sezamu i roślin strączkowych oraz w produktach zbożowych. Mniejsze ilości steroli występują także w owocach i warzywach.

[7] Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Korzystny efekt występuje w przypadku spożywania 1,5–3 g steroli roślinnych dziennie.

[8] Pająk A i wsp. Changes in the prevalence, treatment, and control of hypercholesterolemia and other dyslipidemias over 10 years in Poland: the WOBASZ study. Pol Arch Med Wewn. 2016; 126 (9): 642-652 2. Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022. (red.) Wojtyniak B., Goryński P. NIZP PZH - PIB 2022.

[9] Dzienne spożycie 1,5-2,4 g steroli roślinnych obniża poziom cholesterolu o 7-10 % w ciągu 2-3 tygodni. Obniżenie poziomu cholesterolu do -10 % w 3 tygodnie dotyczy jogurtu pitnego Danacol.

[10] Zawiera naturalnie występujące cukry.

[11] Danacol Plus Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie.

Aktualności