nutricia opole 1

Najwyższe światowe wyróżnienie dla polskiej fabryki DANONE. Światowe Forum Ekonomiczne przyznało Zakładom Produkcyjnym Nutricia prestiżową nagrodę

Jako pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych fabryk FMCG na świecie, opolskie Zakłady Produkcyjne Nutricia zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Światowego Forum Ekonomicznego. Ogłoszone 11 października br. wyróżnienie zostało przyznane za przeprowadzoną w Opolu pionierską transformację cyfrową. Tutaj rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 oparte o Big Data, nauczanie maszynowe czy sztuczną inteligencję, ale również z zakresu automatyki i robotyki nie tylko umożliwiają pełną synergię pracy ludzi i maszyn, ale także pozwoliły zakładowi ograniczyć emisję CO2 niemal o 80%, poprawić wydajność i przyniosły oszczędności. Teraz z tych rozwiązań korzystać będzie 39 innych fabryk DANONE w Europie.

Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu to pionierska fabryka DANONE, gdzie nowa technologia jest pilotowana i testowana zanim zostanie wdrożona w innych miejscach na świecie. W pełni realizowane są tam założenia 4. rewolucji przemysłowej opierającej się m.in. na współpracy ludzi i robotów czy wirtualnych botów wykonujących prace w systemach zarządzania przedsiębiorstwem. To także maksymalne wykorzystanie dostępnych danych, płynących wprost ze sterowników maszyn, których analiza umożliwia podniesienie efektywności linii. I wreszcie, to systemy zarządzania wiedzą i przepływem informacji (POKA), systemy automatycznego zbierania danych (LineView) czy też predykcyjne systemy utrzymania ruchu, a także systemy oparte o sztuczną inteligencję AI, w tym innowacyjnego robota kolaboracyjnego (z ang. COBOT), robotyzację procesów laboratoryjnych czy instalację zautomatyzowanej inspekcji warzyw. Dzięki takim rozwiązaniom, koszty wytworzenia produktów w Opolu zostały obniżone o 19%, a wydajność wzrosła o 12%. Łącznie, strategia pozyskiwania energii DANONE pozwoliła na zmniejszenie śladu węglowego o niemal 80%. Właśnie z uwagi na innowacyjne, niezwykle nowoczesne rozwiązania wspierające skuteczną optymalizację, DANONE i fabryka Nutricia w Opolu zostały docenione przez Światowe Forum Ekonomiczne.

– Bycie pionierskim zakładem produkcyjnym zobowiązuje, dlatego każdego dnia nasz zespół operacyjny nieustannie wprowadza innowacje pozwalające odnaleźć najlepsze sposoby działania – z korzyścią dla pracowników, konsumentów, lokalnej społeczności oraz środowiska naturalnego. W Opolu łączymy innowacyjność, zróżnicowaną technologię produkcji i ogromne zaangażowanie ludzi – połączenie tych czynników to nasz przepis na sukces. Rola naszych pracowników w całym tym procesie jest nieoceniona. Otrzymanie tak prestiżowej nagrody jest dla nas wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy. Nasz cel to zakład w 100 %. oparty na danych – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.

Dla najwrażliwszych i najbardziej wymagających odbiorców

Zakłady Produkcyjne Nutricia to jeden z największych i najbardziej kompleksowych zakładów DANONE w Europie. Powstaje tu żywność dla niemowląt i małych dzieci, która trafia do 101 krajów na wszystkich kontynentach. Fabryka w Opolu stanowi również ważny element zabezpieczenia żywieniowego kraju w ewentualnych sytuacjach kryzysowych, zarówno w produkty do żywienia dzieci zdrowych, jak i w produkty dostosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci cierpiących na alergię pokarmową. W zakładach o łącznej powierzchni prawie 13 ha, zatrudnionych jest 700 osób.

Fabryka przyszłości

Ponad 70 rozwiązań cyfrowych wdrożonych w Opolu przeniesiono i zastosowano już w 39 fabrykach DANONE w całej Europie, co dało w tych krajach blisko 100 mln EUR oszczędności. Testy w kolejnych miejscach na świecie są w tej chwili w przygotowaniu. Same zakłady w Opolu odnotowały 23% redukcji zużycia energii, a także 25% ograniczenie zużycia wody. Zakłady ograniczyły również odpady materiałowe o 21%. Wszystkie projekty pomogły zapewnić bezpieczeństwo i wydajność złożonych procesów, które mają krytyczne znaczenie dla jakości produktu w żywieniu specjalistycznym, biorąc pod uwagę docelowych konsumentów.

Ważnym krokiem na drodze transformacji opolskich zakładów jest również przejście na zieloną energię. Już teraz 100% energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych w Opolu pochodzi ze źródeł odnawialnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Od 2021 r. ponad połowa kupowanej energii pochodzi z farmy wiatrowej w Jóźwinie. Pozostała część nabywana jest z certyfikatami pochodzenia OZE. Od sierpnia 2019 r. energia cieplna w Zakładzie w Opolu jest w 100% wytwarzana z gazu.

Globalne wyróżnienie, lokalne działania

Cały program transformacji cyfrowej został przeprowadzony przez pracowników Opola. Proces ten pomógł nie tylko w podniesieniu ich kwalifikacji, ale również w jego wyniku powstały bardziej wymagające miejsca pracy, takie jak specjalnie stworzony cyfrowy zespół. Blisko współdziała on z pracownikami hali produkcyjnej.

Oprócz wpływu opolskich zakładów Nutricia na działalność DANONE poprzez wzrost wydajności i produktywności, transformacja fabryki ma znacznie szerszy wpływ na lokalną społeczność i środowisko. W ramach tworzenia innowacyjnego środowiska, firma nawiązała liczne współprace m.in. ze środowiskiem naukowym – z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, z Politechniką Opolską i Śląską oraz Uniwersytetem Opolskim. Nutricia zainicjowała m.in. podejście „testuj i ucz się” w 2019 r., gdy rozpoczęła program od Hackathonu – maratonu projektowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. Zaangażowało się w niego 70 programistów z 5 krajów, którzy stworzyli 22 modele matematyczne. Zostały one przetestowane i z sukcesem wdrożone w lokalnym zakładzie.

Wszystkie podjęte aktywności oparte na technologii, ale przy ogromnej roli ludzi, pozwoliły firmie DANONE na stworzenie zakładu docenianego na arenie międzynarodowej, który wyznacza kierunek cyfrowej transformacji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, dobremu środowisku pracy i możliwościom rozwoju, DANONE przyciąga wykwalifikowanych, nastawionych na doskonalenie pracowników i może umacniać swoją pozycję najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych FMCG w Polsce.

Aktualności