Nutri-Score - logo

Nutri-Score w Polsce na produktach Danone

Spółka Danone wprowadza etykiety Nutri-Score na swoje produkty. To kolejny krok Danone w pomaganiu Polakom w kształtowaniu zdrowszych nawyków żywieniowych. 

Pomimo szczegółowych informacji o ich składzie na opakowaniach, konsumenci bardzo często nie wiedzą, jak wybierać wartościowe produkty spożywcze. Powodem tego jest nie tylko duży wybór na sklepowych półkach, ale i brak specjalistycznej wiedzy na temat poszczególnych składników produktu, a co za tym idzie - nieumiejętność interpretacji informacji widocznych na opakowaniu.

Nutri-Score ułatwia podejmowanie decyzji

System znakowania żywności Nutri-Score rozwiązuje ten problem. Ułatwia on konsumentom dokonywanie świadomych wyborów w oparciu o uproszczone informacje. Co ważne – nie jest on oceną poszczególnych składników.

Nutri-Score to system znakowania żywności FOP (ang. Front of Pack - z przodu opakowania), oparty na naukowej metodzie oceny wartości odżywczej produktów. Jest skuteczny, ponieważ za pomocą prostego kodu składającego się z 5 liter i odpowiadających im kolorów, przekazuje on konsumentom całościową ocenę wartości żywieniowej danego produktu. W ocenie Nutri-Score uwzględnione są zarówno składniki, które należy w diecie ograniczać (wartość energetyczna, zawartość cukrów, tłuszczów nasyconych i sodu pochodzącego z soli), jak i składniki korzystne, których spożycie należy promować (zawartość błonnika, białka, owoców, warzyw i orzechów).

Oznaczenia Nutri-Score funkcjonują już na produktach spożywczych m.in. we Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Luksemburgu i Szwajcarii. System jest pozytywnie oceniany i rekomendowany m.in. przez Europejską Organizację Zdrowia WHO Europe, Europejską Organizację Konsumencką Foodwatch czy Europejską Organizację Konsumencką BEUC.

Zdecydowaliśmy się, jako jeden z pierwszych producentów w Polsce, na stopniowe wprowadzanie na naszych opakowaniach systemu Nutri-Score. Jesteśmy przekonani, że to czytelne oznaczenie ułatwi konsumentom podejmowanie właściwych decyzji żywieniowych, a to pierwszy krok do utrzymania zdrowia na długie lata – mówi Marek Sumiła, Dyrektor Rynku Polska i Kraje Bałtyckie w Danone sp. z o.o..

Nutri-Score jest skutecznym systemem

Nutri-Score został opracowany w 2005 roku przez zespół badawczy z brytyjskiego Oxford University i zatwierdzony w 2007 r. przez Brytyjską Agencję ds. Standardów Żywności (Food Standards Agency, FSA). Badania na rynku francuskim pokazują, że system ten jest czytelny dla konsumentów i może pozytywnie wpływać na ich decyzje zakupowe - 40% konsumentów deklaruje, że Nutri-Score pomaga im w wyborze właściwych produktów.

Nutri-Score jest potrzebny polskim konsumentom

Wprowadzenie Nutri-Score jest zgodne z naszą wizją One Planet. One Health nie tylko dlatego, że pomoże konsumentom w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Jest to także ważny elementem strategii walki z chorobami dietozależnymi, na które cierpi obecnie blisko 12 mln Polaków. Co istotne - oznaczenie ma na celu pokazywać wartość produktów w diecie i zalecaną częstotliwość ich spożycia, a nie wykluczać produkty z diety. Nasze produkty mają oznaczenia od A do D, dzięki czemu tworzą odpowiednio zrównoważone portfolio – dodaje Sumiła.  

W Polsce oznaczenia Nutri-Score znajdują się już na opakowaniach kilku limitowanych wersji produktów. Od sierpnia br. będą widoczne na wybranych wariantach Activia i Actimel, a od września stopniowo do końca roku w całym portfolio Danonków.

Aktualności