Logo Danone i systemu Nutri-Score

Jak oblicza się system Nutri-Score, czyli 5 powodów dlaczego można mu w pełni zaufać

Na co dzień stykamy się z mnóstwem informacji na temat produktów spożywczych i czasem ciężko odróżnić, które z nich są wiarygodne. Dlatego przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zwrócić uwagę w czasie zakupów spożywczych na oznaczenia produktów systemem Nutri-Score

Powszechna świadomość społeczna na temat zdrowego trybu życia i prawidłowego sposobu odżywiania stale rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że powinno to być codziennym nawykiem - już 64% Polaków uważa, że zdrowe odżywianie ma istotny wpływ na ich zdrowie.[i] Asortyment na półkach sklepowych jest coraz większy, a wraz z nim rośnie również potrzeba wiedzy na temat produktów. Nic dziwnego, że aby dokonać najlepszego wyboru, chcemy mieć możliwość poznania wartości żywieniowej każdego z nich.

 

 

Etykieta to mapa produktu, a system Nutri-Score – jego legenda

Niezmiennie niekwestionowanym i wiarygodnym źródłem informacji o produktach spożywczych są oczywiście etykiety. Jednak dogłębne analizowanie opakowania wymaga czasu i systematyczności. Co więcej regulacje prawne, własne inicjatywy producentów, a także wzrost świadomości konsumentów w zakresie wpływu odżywiania na zdrowie sprawiają, że na opakowaniach pojawia się coraz więcej informacji o właściwościach ży­wieniowych produktów spożywczych. Wiele osób, bez specjalistycznej wiedzy ma trudność ze zrozumieniem i interpretacją tych danych.

Wtedy z pomocą przychodzi system Nutri-Score, z prostym do odczytania oznaczeniem wartości żywieniowej produktu, które umieszczone jest z przodu opakowania, w postaci tzw. etykiety żywieniowej. Etykieta ma postać prostego kodu składającego się z 5-ciu liter i odpowiadających im kolorów. Każdy produkt oznaczony systemem Nutri-Score otrzymuje jedną z pięciu możliwych w skali ocen.

Dlaczego warto kierować się oceną produktu w systemie Nutri-Score? Oto 5 kluczowych powodów:

1. Jest obliczany na podstawie naukowej metody wypracowanej przez niezależnych ekspertów

Co kluczowe dla konsumentów, Nutri-Score opiera się  na naukowej metodzie oceny wartości odżywczej produktów. Nad jego stworzeniem pracował zespół prof. Hercberga, naukowca specjalizującego się w badaniach nad epidemiologią żywieniową Podstawą wyniku jest opracowane przez  naukowców równanie, tzw. punktacja Rayner’a, w którym pod uwagę bierze się zarówno wartościowe składniki, jak i te które należy ograniczać. W 2007 motodę oceny wartości odżywczej zatwierdziła też brytyjska agencja ds. Standardów Żywności (Food Standards Agency).

 

2. Pozwala szybko zdobyć informacje o wartościach odżywczych produktu

Kolorem zielonym, oznaczone są produkty, które warto spożywać częściej lub w większej ilości  (zawartość błonnika, białka)takie jak owoce warzywa i orzechy), natomiast kolor czerwony na etykiecie oznacza, że w ocenie produktu uwzględnione są składniki, które warto spożywać rzadziej i w mniejszych ilościach powinno (wartość energetyczna, zawartość cukrów, tłuszczów nasyconych i soli). Nie oznacza to jednak, że należy takie produkty z diety wykluczać. Oznaczenie Nutri-Score pokazuje wartość żywieniową produktu i jego rolę w diecie, co współgra z zaleceniami żywieniowymi. W prawidłowo zbilansowanej diecie jest miejsce na różnorodne produkty żywieniowe, tak więc każdy produkt, niezależnie od oceny w systemie może mieć swoje miejsce w diecie.

3. Ocenia produkt jako całość, a nie poszczególne składniki oddzielnie

Jedną z wyróżniających system Nutri-Score cech jest to, że ocenia produkt jako całość, kompleksowo, a nie poszczególne składniki indywidualnie. Tym samym Nutri-Score wykracza poza powtórzenie informacji z opakowania, takich jak lista składników i tabela wartości odżywczych. Jest to jeden z nielicznych dostępnych systemów, który dostarcza pogłębionych informacji poprzez dodanie oceny zawartości składników, a zarazem ogólnej oceny wartości żywieniowej produktu. Oznaczenie jest gotową interpretacją informacji zawartych na etykiecie.

 

 

4. Jest obiektywny i ułatwia porównywanie produktów między sobą

Nutri-Score jest systemem obiektywnym ponieważ jest oparty na 100 g lub 100 ml produktu, a nie na porcji produktu, których wielkość może być dowolnie ustalana. To oznacza, że ocenia on zawsze tę samą ilość produktu. Dzięki temu istnieje możliwość bezpośredniego porównywania produktów ze sobą.

5. Został wyróżniony przez międzynarodowe organizacje m.in. WHO Europe

System został pozytywnie zaopiniowany przez istotne organizacje i instytucje w Polsce i Europie  (m.in. Polskie Towarzystwo Dietetyki, Instytut Matki i Dziecka, Federację Konsumentów w Polsce, Europejską Organizację Konsumencką BEUC oraz Foodwatch). Ponadto, z badań opublikowanych w British Medical Journal[i] wynika, że spośród innych systemów dodatkowego znakowania żywności, to właśnie Nutri-Score jest najbardziej zrozumiały i pomocny w wyborze wartościowych produktów spożywczych. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia WHO Europe uznała system Nutri-Score za  ważny element strategii walki z chorobami dietozależnymi, który pomaga konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji, dotyczących wartości odżywczej zakupionej przez nich żywności.

 

Podczas kolejnych zakupów polecamy poszukać oznaczenia Nutri-Score z przodu opakowania i przekonać się o wartości odżywczej wybieranego produktu. Dokonując prawidłowych wyborów żywieniowych dbasz o swoje zdrowie!

 

 

 

[i] (Ipsos, 2015).

[i] Julia, C., Peneau, S., Buscail, C. et al. (2017). Perception of different formats of front-of-pack nutrition labels according to sociodemographic, lifestyle and dietary factors in a French population: cross-sectional study among the NutriNet-Sante cohort participants. BMJ Open 2017; 7.

Aktualności