Nutricia Danone oficjalnie otwiera nową linię tubek w Opolu - przecięcie wstęgi

Nutricia Zakłady Produkcyjne otwierają nową linię produkującą musy w tubkach

Nowy wydział produkujący deserki dla dzieci w tubkach to kolejna, ważna inwestycja w Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu. Produkcja nowoczesnego formatu produktów przyniosła nie tylko wzrost zatrudnienia, ale również potwierdziła strategiczne znaczenie fabryki w Europie dla grupy spółek DANONE.

Ruszyła produkcja nowego dla Nutricia Zakłady Produkcyjne formatu produktów dla niemowląt i małych dzieci. Pierwsze deserki, w wygodnych do konsumpcji tubkach o pojemności od 80 do 110 g, już opuściły, w tempie 160 sztuk na minutę, linie produkcyjną i trafiły do polskich konsumentów oraz na kilka kluczowych, europejskich rynków m.in. do Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także Francji i Holandii. Inwestycja kosztowała ponad 15 mln zł i mimo trudnego czasu, zintensyfikowanych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, została ukończona w terminie. Opolska fabryka, wśród głównych czynników sukcesu, wymienia udaną współpracę z lokalną firmą budowlaną i ponad 30 lokalnymi dostawcami oraz zaangażowanie i doświadczenie swoich pracowników.

Krótką videorelację można zobaczyć na naszym profilu na LinkedIn

Na zdjęciu oficjalnie przecinają wstęgę: Roman Kolek, Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Drosik - Dyrektor Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu oraz Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opole.

Kolejna inwestycja potwierdzająca strategiczną rolę Opola na mapie Europy

Otwarcie nowej linii produkcyjnej to kolejna, ważna inwestycja w Opolu grupy spółek DANONE, której częścią od 2007 roku są Nutricia Zakłady Produkcyjne. Dwa lata temu DANONE zdecydował się przenieść do Opola produkcję bardzo wymagającej żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt. Produkty te trafiły do fabryki z uwagi na nowoczesne zaplecze produkcyjne, w tym sterylną linią produkcyjną mlek w puszkach, która uruchomiona została w 2014 roku.

Jesteśmy największą fabryką DANONE w Europie. Obecnie wytwarzamy ponad 1 300 rodzajów produktów oraz wariantów smakowych na 13 liniach produkcyjnych. Z nowym formatem tubek dopełniliśmy i tak już kompleksowe portfolio produktów dla niemowląt i małych dzieci. Umocniliśmy jednocześnie stabilność naszej produkcji oraz zwiększyliśmy konkurencyjność na rynku, nie tylko w Polsce. 83 % wysokiej jakości produktów z Opola trafia do ponad 101 krajów na całym świecie. mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.

Na tym nie koniec. Kolejną inwestycją zakładów w Opolu jest nowy magazyn, którego budowa już się zaczęła. Zakończenie prac planowane jest na początek 2021 roku.

Rozwiązania cyfrowe kluczem do sprawnego uruchomienia nowoczesnego wydziału produkcyjnego

Start nowej linii przypadł na czas pandemii, dlatego obecność przedstawicieli dostawcy maszyn na miejscu była niemożliwa. Nie przeszkodziło to jednak w planowym starcie produkcji i osiągnięciu docelowej wydajności linii w czasie krótszym niż zakładany.

Nutricia Zakłady Produkcyjne, jako pionier we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych w spółkach DANONE na całym świecie, posiada odpowiednie systemy oraz wiedzę, które umożliwiły nam zdalne uruchomienie maszyn. W tym przypadku wykorzystaliśmy nowoczesne urządzenie, które umieszczone na głowach naszych automatyków umożliwiło sprawną komunikację z przedstawicielami dostawcy maszyn, jednocześnie umożliwiając swobodną prace na linii. To pierwszy na świecie sterowany głosem komputer nasobny dedykowany do pracy w przemysłowych warunkach. Sebastian Felisiak, Kierownik ds. technologii cyfrowej.

W Zakładach Produkcyjnych od 2018 roku testowane są różne rozwiązania z zakresu cyfryzacji przemysłu, które następnie implementowane są w innych fabrykach DANONE na całym świecie. Obecnie prowadzonych jest ponad 25 projektów z obszaru przemysłu 4.0. Nutricia Zakłady Produkcyjne aspiruje do miana fabryki, która jest zarządzana przez dane (data driven factory), czyli wykorzystując wszelkie możliwe informacje z maszyn i systemów informatycznych, znajduje korelację między danymi i szuka możliwości na optymalizację procesów.

„Solidny Pracodawca” na konkurencyjnym rynku pracy

Konkurencja na lokalnym rynku pracy jest bardzo duża. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo rozwinęła się opolska strefa ekonomiczna i przewidujemy, że będzie się dalej rozwijać. Dodatkowo niedaleko znajduje się duży ośrodek – Wrocław – który jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju, szczególnie dla młodych ludzi.

Uważam, że ta konkurencja jest pozytywnym aspektem – dobrze wpływa na konkurencyjność regionu i od nas wymaga niezwykłej dbałości o pracownika. Jesteśmy stabilnym pracodawcą, który od prawie 75 lat tworzy przyjazną do pracy i rozwoju atmosferę. W związku z rozwojem fabryki stale poszukujemy zaangażowanych ludzi do pracy - nowa inwestycja przyniosła wzrost zatrudnienia o 25 osób, głównie operatorów maszyn produkcyjnych oraz automatyków. mówi Katarzyna Rudzińska, Dyrektor ds. HR Nutricia Zakładów Produkcyjnych w Opolu.

Obecnie w Zakładach Produkcyjnych w Opolu pracuje ponad 800 osób, a firma od wielu lat jest laureatem konkursu „Solidny Pracodawca”. Polityka zarządzania zasobami ludzkimi zakładów opiera się na takich filarach jak: dobre warunki pracy, w tym respektowanie przepisów prawa pracy i przepisów BHP, terminowość wypłat, warunki socjalne, możliwość rozwoju zawodowego pracowników oraz unikalna kultura organizacyjna sprzyjająca pozytywnej atmosferze pracy.

Dobry sąsiad dla regionu

Dzięki produkcji w Opolu Nutricia Zakłady Produkcyjne wpływa pozytywnie na rozwój regionu – nie tylko w sferze tworzenia miejsc pracy czy wynagrodzeń – również poprzez odprowadzanie podatków i opłat wspiera finansowanie wielu zadań takich jak: budowa dróg, inwestycje w ochronę środowiska. W czerwcu br. firma została nagrodzona Opolską Marką za 2019 r. w kategorii Lider Opolskiej Gospodarki. Znalazła się wśród trzech firm w województwie, które w 2019 r. odprowadziły najwyższy podatek CIT.

W Opolu wspieramy, i nadal planujemy podejmować działania wspierające lokalne społeczności. Podmiotami na rzecz których działamy są m.in. Dom Dziecka, Dom Samotnej Matki oraz Hospicjum dla dzieci. W projekt angażuje się wielu naszych pracowników poświęcając swój, niekiedy, prywatny czas i wkładając masę energii. To zaangażowanie jest zauważane i doceniane przez władze i mieszkańców Opola. Jesteśmy dumni, że stanowimy realne wsparcie nie tylko dla lokalnej gospodarki, ale i społeczności. podsumowuje Andrzej Drosik.

Aktualności