Hackathon zdjęcie uczestników

Warszawska drużyna zwycięzcą pionierskiego maratonu programowania

Ponad 5000 linijek kodu oraz 22 modele matematyczne – to efekty weekendowego Hackathon DANONE AI Masters Opole 2019, pierwszego tego typu wydarzenia w regionie. Wzięło w nim udział 70 pasjonatów programowania, którzy swoje projekty tworzyli pod okiem uznanych ekspertów z Polski oraz z zagranicy. Wypracowane rozwiązania z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji, mogą znaleźć realne zastosowanie w przemyśle.

W miniony weekend Opole stało się stolicą programowania, a to za sprawą specjalnego maratonu, w którym wzięły udział zespoły z Opola, ale również z Katowic, Poznania, Krakowa, Warszawy. Wśród uczestników byli studenci oraz studentki, doświadczeni praktycy z dużych firm informatycznych, czy nawet przedstawiciele z Indii, na co dzień studiujący i pracujący w Polsce. Przez blisko 24 godziny uczestnicy zmagali się z zadaniem, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez specjalistów z Nutricia Zakłady Produkcyjne – firmy będącej częścią grupy spółek DANONE.

Drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem i determinacją. Dlatego gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy dzięki udziałowi w wydarzeniu nie tylko zdobyli cenne doświadczenie, ale również rozwinęli swoją sieć kontaktów o znanych na świecie ekspertów. Naszym głównym celem było stworzenie w Opolu przestrzeni, gdzie doświadczeni programiści, studenci oraz eksperci z obszaru tzw. uczenia maszynowego mogli wspólnie pracować i wymieniać się wiedzą. – mówi Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego, organizator opolskiego hackathonu.

Opolski hackathon przyciągnął programistów również spoza regionu

W Hackathonie zwyciężyła drużyna z Warszawy, w skład której wchodzili: Karolina Seweryn, Olaf Skrabacz, Szymon Sapkowski oraz Dawid Lipski. Na rozwiązanie zadania, z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych, zespół potrzebował niecałych 21 godzin. Główną nagrodą dla zespołu jest voucher w wysokości 10 tys. zł ufundowany przez Nutricia Zakłady– głównego partnera wydarzenia i za razem firmę, która stawia na innowacyjne rozwiązania. Duża kompleksowość działania naszych zakładów, w połączeniu z najwyższymi standardami jakościowymi, jakie towarzyszą produkcji kierowanej do konsumentów ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi - to uwarunkowania, w których innowacyjne technologie odgrywają szczególną rolę. Chętnie sięgamy po nowoczesne rozwiązania, dlatego wspieramy tego typu inicjatywy w regionie, którego częścią się czujemy. – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu.

Pionierski w regionie maraton programowania

Po raz pierwszy opolski Hackathon został poświęcony zastosowaniu innowacyjnych technologii w procesach produkcyjnych. Zadanie, przed którym stanęli uczestnicy nie było proste. Wymagało wiedzy z zakresu coraz bardziej popularnej - choć nadal wąskiej dziedziny - jaką jest uczenie maszynowe oraz Przemysł 4.0. Są to rozwiązania, po które firmy sięgają coraz częściej.  Według firmy badawczej Gartner, w ciągu ostatnich 4 lat liczba organizacji, które wdrażają u siebie automatyzację i sztuczną inteligencję między innymi w procesach produkcyjnych wzrosła aż o 270% [1]. Potencjał, jaki niosą ze sobą tego rodzaju rozwiązania dostrzegają nie tylko firmy, ale również władze miast. Dlatego patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Opola – Arkadiusz Wiśniewski.

IT to sektor, który rozwija się dziś najszybciej na świecie. Włączamy się w nurt pozytywnego wykorzystania tego systemu i wsparcia nim gospodarki, między innymi dzięki działaniom w Parku Naukowo-Technologicznym czy współpracy z uczelniami z regionu. Niedawno otworzyliśmy również Centrum Projektowania Inżynierskiego z serwerownią. Cieszymy się, że z jedną z największych firm z naszego najbliższego otoczenia, DANONE, zrealizowaliśmy w mieście ten projekt, który korzystnie wpływa na rozwój innowacyjności w regonie oraz tworzy przyjazne warunki do wzrostu przedsiębiorczości - mówi wiceprezydent Opola, Maciej Wujec.

NUTRICIA wspiera rozwój regionu

Maraton projektowania to kolejne ważne dla regionu wydarzenie, w jakie zaangażowała się opolska NUTRICIA. Firma od lat, konsekwentnie wspiera lokalne społeczności i pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy regionu opolskiego, którego integralną częścią się czuje. Jako jedna z największych fabryk w europejskich strukturach grupy spółek DANONE, produkuje żywność dla niemowląt i małych dzieci - produkty powstałe w Opolu trafiają do przeszło 80 krajów na aż 5 kontynentach.

Aktualności